Artikel top billede

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

IT- og Telestyrelsen mener, at NemID er en helt sikker digital identifikation af borgerne og lever op til hvidvaskloven. Men det mener bankerne ikke.

Læs også:

NemID for usikker: Banker foretrækker fotokopier

Bankerne vurderer ikke, at NemID er sikker nok til at kunne leve op til hvidvaskningslovens regler om sikker identifikation.

Men den opfattelse deler NemID-bossen fra IT og Telestyrelsen tilsyneladende ikke.

NemID lever nemlig fuldt op til de internationale standarder for sikker digital identifikation af borgerne, fortæller chefen for IT- og Telestyrelsens center for digital signatur, Palle H. Sørensen. 
 
"Den registreringsprocedure, som ligger til grund for at få NemID, den lever op til reglerne om identifikation efter hvidvaskloven. Det var hele forudsætningen for, at man overhovedet kunne bruge NemID til bankerne," siger Palle H. Sørensen. 
 
Overflødigt papir-inferno

Dermed bliver papir-infernoet med konvolutter og fotokopier helt overflødigt, fordi bankerne netop allerede med udstedelsen af NemID til kunderne i forvejen har sikret identiteten på de selv samme kunder, som de samtidig beder om fotokopier fra.
 
"De personer fra bankerne, som kan få et OCES-certifikat, de skal være hvidvaskede. Det vil sige, at banken indestår for, at de kunder, som får et NemID-brev, allerede er hvidvaskede," siger Palle H. Sørensen.
 
Det betyder med andre ord, at bankkunderne allerede ved modtagelsen af et tilmeldingsbrev til NemID fra deres bank har fået kontrolleret og godkendt deres identitet.

Ifølge Palle H. Sørensen står det enhver frit for at benytte NemID på de vilkår der er beskrevet i certifikatpolitikken.

"NemID lavet som en standard i Danmark, som vi gere ser får stor udbreddelse, også i den private sektor," siger Palle H. Sørensen. 

Læs også:

NemID for usikker: Banker foretrækker fotokopier




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere